piątek, 3 stycznia 2014

Butelkowanie piwa domowego

Witam serdecznie,

Minął mniej więcej tydzień od czasu rozpoczęcia fermentacji i nadszedł czas na butelkowanie piwa domowego (przepis na piwo domowe). W jaki sposób rozpoznać ten moment? Po pierwsze z rurki fermentacyjnej niezwykle rzadko wydobywa się dwutlenek węgla. Po drugie pomiar cukru w młodym piwie nie zmienia się w ciągu 24 godzin. Dodatkowo na dzień czy dwa przed zakończonym procesem opada piana drożdży.


W moim przypadku zdecydowałem się piwo od razu butelkować. Można pozostawić je, po oddzieleniu drożdży, na tak zwane klarownie. Decyzja należy do osoby produkującej piwko.

Młode piwo w fermentatorze.
Aby przystąpić do butelkowania należy butelki dokładnie umyć i wysterylizować. Sterylność jest bardzo ważna gdyż w przeciwieństwie do zapraw nie zamierzam pasteryzować mojego piwa. Pasteryzacja piwa uniemożliwiła by refermentację młodego piwa w butelce.

Z powodu braku pasteryzacji wygrzewam najpierw butelki w temperaturze 150 stopni przez około 15 min. Potem pozwalam butelkom powoli ostygnąć.



Do każdej butelki nasypuję niewielką ilość cukru. Jest to pożywienie dla znajdujących się w młodym piwie drożdży. Dzięki temu piwo naturalnie się nagazuje. Należy pamiętać, że nie należy umieszczać zbyt dużo cukru gdyż dwutlenek węgla produkowany przez drożdże może rozsadzić butelkę.

Miarka do cukru na butelkę 0.3 l 0,5 l i 0,75 l

Po dodaniu cukru do każdej butelki, rozlewam piwo przy pomocy kranika zamontowanego przy dnie fermentatora.

Po rozlaniu piwa następuje kapslowanie. Każdy kapsel przed rozlewem został zdezynfekowany wrzątkiem i umieszczony na szczycie butelki za pomocą kapslownicy.

Kapslowanie butelek.

Produkt gotowy do leżakowania.

Po rozlewie piwo powinno leżakować przez przynajmniej miesiąc. Należy pamiętać, że smak piwa zmienia się z tygodnia na tydzień. Najlepsza temperatura na leżakowanie to około 17 stopni Celsjusza.

2 komentarze :

  1. Na początku rozlewałem do butelek tak jak Ty, ale odkąd kupiłem sobie zaworek grawitacyjny (http://www.sklep.piwowin.pl/ZAWOREK_GRAWITACYJNY-32.html) i pół metra przewodu silikonowego śr 10 mm, to rozlew do butelek zajmuje mi o połowę mniej czasu, gdyż piwko nie pieni się przy rozlewaniu, i przy zmianie butelki nie muszę zamykać kurka i otwierać go ponownie.

    Marek

    OdpowiedzUsuń